Užgavėnės nuo seno buvo šventė, kai leidžiama pasilepinti – juk po jų prasideda Gavėnia, o kartu ir laikotarpis, kai ribojamas gausus maistas. Sakoma, kad per Užgavėnes reikia sočiai pavalgyti, kad visus metus būtum sotus ir stiprus! Tad tai ne tik persirengėlių šėlsmo ir blynų puotos kupina šventė, bet ir proga mėgautis puriomis, minkštutėlėmis spurgomis. O jei spurgos dar ir pripildytos šilkiniu vaniliniu kremu bei padengtos blizgančiu šokoladiniu glaistu… Na, tuomet jos tampa tikra šventine bomba!
Long John spurgos – tikra amerikietiška klasika. Skirtingai nuo tradicinių apvalių spurgų, jos yra pailgos, minkštos ir purios. Kiekviename kąsnyje slepiasi sodrus, vanilinis plikytas kremas, o viską vainikuoja blizgus šokolado glaistas, suteikiantis subtilų saldumo ir kartumo balansą. Mėgstantys riešutus, gali spurgų viršų apibarstyti graikiniais riešutais, o turintys vaikų – pabarstukais.
Jei šiais metais norisi Užgavėnes paversti dar ypatingesnėmis – iškepkite šias mielines spurgas. Jos ne tik nustebins nuostabiu skoniu, bet ir pripildys namus jaukumo.
Gaminkime kartu?
Iš šio kiekio gausis apie 14 normalių spurgų ir keletas ,,likutinių” spurgų.
LONG JOHN SPURGOMS REIKĖS:
Spurgų tešlai reikės:
135 ml šilto pieno
8 g sausų mielių
35 g cukraus
310 g miltų
½ a.š. druskos
½ a.š. cinamono
1 kiaušinio
45 g kambario temperatūros sviesto
Virimui:
1 l neutralaus aliejaus (saulėgrąžų ar rapsų)
Plikytam kremui reikės:
400 g pieno
120 g cukraus
4 kiaušinių trynių
15 g vanilės esencijos
17 g miltų
17 g kukurūzų krakmolo
45 g kambario temperatūros sviesto
225 g 35% riebumo grietinėlės
Šokoladiniam glaistui reikės:
100 g juodojo šokolado
90 g 35% riebumo grietinėlės
Papuošimui reikės:
saujelės kepintų graikinių ar kitų mėgstamų riešutų
Pradedam!
Eiga:
- Paruoškite vanilinį kremą. Iš pradžių pasiruoškite ingredientus. Sviestas turi būti kambario temperatūros, tad prieš gamindami palikite jį pastovėti ant darbastalio.
- Į puodą supilkite pieną. Kaitinkite ant vidutinės kaitros, kol pamatysite kylant burbuliukus. Pieno nereikia pilnai užvirti.
- Kol pienas kaista, į dubenėlį sudėti kiaušinių trynius ir suberkite cukrų. Išplakite konditerine šluotele iki vientisos konsistencijos. Tada suberkite miltus ir kukurūzų krakmolą. Dar kartą išmaišykite.
- Pienui įkaitus, po šlakelį, nuolat maišant, supilkite jį į trynių plakinį.
- Gautą kremą perpilkite atgal į puodą. Nuolat maišydami, kaitinkite virš vidutinės kaitros, kol kremas užvirs. Pavirkite 2 minutes. Jei verdant susidarė gumuliukų, kremą pertrinkite per sietelį.
- Į dar karštą kremą supilkite vanilės ekstraktą, sudėkite kambario temperatūros sviestą ir kakavos miltelius. Išmaišykite konditerine šluotele. Kremą uždenkite maistine plėvele ir įdėkite į šaldytuvą bent vienai-dviems valandoms. Kremą galite šaldytuve laikyti ir per naktį.
- Atšalusį kremą išplakite elektriniu plakikliu. Supilkite grietinėlę ir plakite iki purumo. Plakite atsargiai, kad neperplaktumėte grietinėlės. Iki naudojimo kremą laikykite šaldytuve.
- Pasigaminkite spurgų tešlą. Pasiruoškite visus ingredientus. Visi produktai turi būti vienodos temperatūros, tad prieš gamindami palikite juos pastovėti apie 30 minučių kambario temperatūroje.
- Į šiltą pieną suberkite sausas mieles, įdėkite šaukštelį cukraus, išmaišykite ir palikite šiltoje namų vietoje 5-10 minučių, kol suputos.
- Į didesnį indą suberkite miltus, druską, cinamoną, likusį cukrų ir išmaišykite.
- Į sausąjį mišinį supilkite pakilusias mieles ir įmuškite kiaušinį.
- Jei turite maisto kombainą, pritvirtinkite tešlos kablį ir leiskite ingredientams susimaišyti, kol neliks sausų miltų – tai truks apie dvi minutes. Jei maisto kombaino neturite – tai galite padaryti ir rankomis.
- Į tešlą sudėkite kambario temperatūros sviestą. Jei naudojate kombainą, leiskite tešlai minkytis apie 5 minutes (rankomis užtruksite apie 6-7 minutes). Iš pat pradžių tešla bus labai lipni ir minkšta, neišsigąskite ir minkykite toliau, bet jokiu būdu nedėkite daugiau miltų ar nebarstykite jų ant stalviršio.
- Išminkyta tešla taps elastinga, beveik nelimpanti prie rankų. Suformuokite kamuoliuką. Tešlą perkelkite į sviestu pateptą dubenį, uždenkite maistine plėvele, rankšluosčiu ir palikite kilti šiltoje namų vietoje 2 valandoms. Tešlą taip pat galite kildinti šaldytuve pernakt.
- Pakilusią tešlą perkelkite ant lengvai miltais pabarstyto stalviršio. Apibarstykite tešlos viršų miltais.
- Iš tešlos iškočiokite 1.25-1.5 cm. storio stačiakampį. Konditeriniu teptuku nubraukite nereikalingus miltus. Padalinkite stačiakampį į 5×10 cm mažesnius stačiakampius.
- Standartines kepimo skardas išklokite kepimo popieriumi ir lengvai aptepkite aliejumi. Išdėliokite spurgas ant pasiruoštos skardos, uždenkite maistine plėvele ir padėkite šiltai. Spurgas kildinkite apie 60 minučių.
- Išsikepkite spurgas. Į gilesnį puodą supilkite aliejų ir įkaitinkite jį iki 170 laipsnių temperatūros. Jei nėra termometro, temperatūrą galima patikrinti įmetus baltos duonos gabalėlį – jis turėtų paruduoti per maždaug 3 min.
- Spurgas virkite apie 2 minutes, tuomet apverskite ir virkite tiek pat. Vienu metu į aliejų dėkite ne daugiau nei 3 spurgas, tam, kad temperatūra per daug neatšaltų, o spurgos nesuliptų.
- Kiaurasamčiu perdėkite spurgas į popieriniais rankšluosčiais išklotą lėkštę. Taip pat išsikepkite visas spurgas. Leiskite spurgoms pravėsti iki kambario temperatūros.
- Pasiruoškite šokoladinį glaistą. Pasiruoškite ingredientus.
- Šokoladą ištirpinkite mikrobangų krosnelėje arba virš garų vonelės. Grietinėlę pakaitinkite, kol pasirodys pirmiejį burbuliukai.
- Šiltą grietinėlę supilkite į šokoladą ir gerai išmaišykite. Leiskite atvėsti iki kambario temperatūros.
- Spurgų įdarymas. Vanilinį kremą sudėkite į konditerinį maišelį su pritvirtintu siauru, ilgu apvaliu antgaliu.
- Paimkite spurgą ir išilgai prabeskite ją pagaliuku. Įsmeikite antgalį į spurgos šoną ir pripildykite ją kremu. Spurgą pildykite iki kol pamatysite kremą kitoje spurgos pusėje.
- Jei kremu spurgą pripildėte šiek tiek per daug, šaukšteliu nuimkite kremo perteklių ir sugrąžinkite kremą į konditerinį maišelį.
- Pripildytą spurgą įmerkite į šokoladinį glajų ir atidėkite į šalį. Taip įdarykite ir apglaistykite visas spurgas.
- Spurgų viršų galite apibarstyti graikinių ar kitų mėgstamų riešutų gabaliukais. Spurgos skaniausios tą pačią dieną. Jei šiek tiek spurgų lieka, jas įdėkite į sandariai uždaromą dėžutę ir palikite kambario temperatūroje.
PATARIMAI, KAD LONG JOHN SPURGOS PAVYKTŲ TOBULAI
Plikytas vanilinis kremas.
Produktų temperatūra. Sviestas turi būti kambario temperatūros, tad apie pusvalandį palikite jį ant darbastalio.
Tikslumas. Produktus būtinai tiksliai susverkite – Prancūziškoje konditerijoje reikalingas ypatingas tikslumas.
Pienas. Neleiskite pienui užvirti iki galo – tereikia, kad pasirodytų pirmieji burbuliukai. Kitaip galite nepamatyti ir pienas išbėgs arba bus per karštas ir pilant jį ant trynių, šie išvirs.
Trynių ir cukraus plakinys. Jokiu būdu neplakite trynių ir cukraus elektriniu plaktuvu – tikslas juos išmaišyti iki vientisos konsistencijos. Pieną ant trynių ir cukraus mišinio pilkite po šlakelį, nuolat maišant, kad jie neišvirtų,
Kremo virimas. Verdant kremą, nuolat maišykite. Užvirkite ir nuolat maišant leiskite pavirti dvi minutes.
Likusių ingredientų įdėjimas. Kol kremas dar šiltas, sudėkite sviestą ir supilkite vanilę. Kremo šiluma, leis ingredientams ištirpti. Viską išmaišykite iki vientisos konsistencijos.
Kremo pertrinimas per sietelį. Jei gaminant kremą susidarė gumuliukų, pertrinkite jį per sietelį.
Kremo vėsinimas. Kremą kelioms valandoms būtinai įdėkite į šaldytuvą. Uždenkite jį taip, kad maistinė plėvelė liestų kremą – taip nesusidarys plėvelė ant kremo. Kremą šaldytuve taip pat galite laikyti ir pernakt.
Grietinėlės įplakimas. Kremui atvėsus, jį išplakite elektriniu plakikliu. Tuomet supilite grietinėlę ir dar kartą išplakite elektriniu plakikliu iki vientiso, puraus kremo. Atsargiai – neperplakite grietinėlės. Jei nesate įgudę kepėjai – grietinėlę iki purumo galite išplakti atskirai ir tuomet atsargiai įmaišyti į kremą.
Spurgų tešla.
Miltai. Jokiu būdu nenaudokite nenaudokite ,,aukščiausios klasės” 405D kvietinių miltų – jie yra per minkšti ir ne tokie stiprūs.
Sviestas. Naudokite tik aukščiausios kokybės 82% sviestą – jokių priemaišų būti neturėtų.
Minkymas. Gamindami tešlą ją minkykite 5-7 minutes. Pirmasis minkymas – kol ingredientai susijungia ir nelieka sausų miltų – 1-2 minutės. Antrasis minkymas, sudėjus sviestą, kol tešla taps elastinga ir nelips prie rankų – apie 5-6 minutes. Iš pat pradžių tešla bus labai lipni ir minkšta, neišsigąskite ir minkykite toliau, bet jokiu būdu nedėkite daugiau miltų ar nebarstykite jų ant stalviršio. Išminkyta tešla taps elastinga, beveik nelimpanti prie rankų.
Tešlos kildinimas. Tešla kildinama du kartus – tik paruošus tešlą, kambario temperatūroje arba pernakt šaldytuve, ir kambario temperatūroje jau suformavus spurgas. Pirmąkart tešlą perkelkite į sviestu išteptą dubenį, uždenkite rankšluosčiu ir palikite kilti šiltoje namų vietoje 2 valandoms. Idealiausia, jei vietos, kurioje kildinate tešlą, temperatūra yra 24-26 laipsniai šilumos.
Pakilusią tešlą perkelkite ant miltais pabarstyto stalviršio, iškočiokite 1.25-1.5 cm stačiakampį. Konditeriniu teptuku nubraukite nereikalingus miltus. Padalinkite stačiakampį į 5×10 cm mažesnius stačiakampius. Standartines kepimo skardas išklokite kepimo popieriumi ir lengvai aptepkite aliejumi. Išdėliokite spurgas ant pasiruoštos skardos, uždenkite maistine plėvele ir padėkite šiltai. Spurgas kildinkite apie 60 minučių.
Spurgų virimas. Į gilesnį puodą supilkite aliejų ir įkaitinkite jį iki 170 laipsnių temperatūros. Jei nėra termometro, temperatūrą galima patikrinti įmetus baltos duonos gabalėlį – jis turėtų paruduoti per maždaug 3 min.
Spurgas virkite apie 2 minutes, tuomet apverskite ir virkite tiek pat. Vienu metu į aliejų dėkite ne daugiau nei 3 spurgas, tam, kad temperatūra per daug neatšaltų, o spurgos nesuliptų.
Kiaurasamčiu perdėkite spurgas į popieriniais rankšluosčiais išklotą lėkštę. Taip pat išsikepkite visas spurgas. Leiskite spurgoms pravėsti iki kambario temperatūros.
Šokoladinis glajus.
Šokoladas. Naudokite juodą, aukštesnės rūšies šokoladą. Jis ne tik suteiks tortui geresnio skonio, bet ir dėl aukštesnės kakavos sviesto dalies, geriau stings bei išlaikys savo blizgesį. Prieš naudojant šokoladą glajui, jį ištirpinkite mikrobangėje arba garų vonelėje.
Grietinėlė. Neleiskite grietinėlei užvirti iki galo – tereikia, kad pasirodytų pirmieji burbuliukai. Karštą grietinėlę iš karto supilkite ant šokolado.
Ingredientų maišymas. Grietinėlę iš karto įmaišykite į šokoladą.
Glajaus ruošimas. Glajų ruoškite tik tortui sustingus.
Glajaus naudojimas. Pagamintą glajų naudokite iš karto, nes vėliau jis sustings. Paimkite pyragėlį, pripildytą kremu ir jo viršūnę pamirkykite į šiltą šokoladinį glajų. Padėkite ant lėkštės ir leiskite šokoladiniam glajui šiek tiek sutvirtėti.
Spurgų įdarymas. Paimkite spurgą ir išilgai prabeskite ją pagaliuku. Įsmeikite antgalį į spurgos šoną ir pripildykite ją kremu. Spurgą pildykite iki kol pamatysite kremą kitoje spurgos pusėje. Jei kremu spurgą pripildėte šiek tiek per daug, šaukšteliu nuimkite kremo perteklių ir sugrąžinkite kremą į konditerinį maišelį. Pripildytą spurgą įmerkite į šokoladinį glajų ir atidėkite į šalį. Taip įdarykite ir apglaistykite visas spurgas.
Spurgų valgymas ir laikymas. Spurgos skaniausios tą pačią dieną. Jei šiek tiek spurgų lieka, jas įdėkite į sandariai uždaromą dėžutę ir palikite kambario temperatūroje.