Kalėdos ir Naujieji metai – man tai gražiausios metų šventės, kurios yra tokios laukiamos, bet prabėga taip greitai… Sakyčiau net per greitai. Žiū, jau Kalėdų rytas ir suvoki, kad dar vieno reikės laukti visus metus. Taip pat ir su Naujaisiais. Bet kodėl šios šventės tokios mums svarbios?
Tikras skeptikas pasakytų, jog mes esame visiškos komercijos aukos, tačiau man šios šventės reiškia gebėjimą sustoti, pradėti eiti, o ne bėgti, pasidžiaugti akimirkomis, ypač su šeima, iš naujo reflektuoti savo vertybes ir tikslus, pradėti duoti, o ne tik imti…
Tad kaip šioms šventėms prabėgus vėl neįlįsti į nesibaigiantį rutinos ratą, kuomet be darbo ir nuolatinio skubėjimo dažnai nesugebame įžvelgti tikrojo gyvenimo grožio? Kaip išmokti vėl sustoti ir pasidžiaugti tuo ką turi užuot siekus gauti vis daugiau ir daugiau, bet taip niekad ir nepajaučiant pasitenkinimo?
Tai ir yra vienas iš mano šių metų tikslų – išmokti stabtelėti ir pasidžiaugti, daugiau šypsotis ir pajusti laimę mažuose dalykuose, nes būtent iš šių mažų, rodos, nepastebimų dalykų ir susideda visas mūsų gyvenimas…
Būtent maisto gaminimas, dažnesnis susiėjimas kartu su šeima ar brangiais žmonėmis gali padėti sukurti dažnesnes laimės akimirkas. Kam reikia laukti tų gražiausių metų švenčių, jog tai padarytume? Juk galime bet kurią dieną paversti tokia švente. Tad šiais metais mano tikslų sąraše tikrai neatsidūrė tokie žodžiai kaip: visiškai atsisakyti pridėtinio cukraus, pradėti skaičiuoti kalorijas ar daugiau nebevalgyti jokio torto. Kam save tiek suvaržyti ir atimti vieną iš gyvenimo džiaugsmų? Ar todėl, kad tai šiuo metu traktuojama sveika? Bet ar toks savęs nuolatinis sekimas ir prižiūrėjimas bei kažkokių standartų taikymas yra iš tiesų sveikas?
Tad aš nusprendžiau įtraukti daugiau saiko į savo gyvenimą, pasirenkant sveikesnį kelią. Ir tai nereiškia, kad dabar vietoj to norimo obuolių pyrago aš visuomet pasirinksiu obuolį. Tiesiog jeigu į savo kasdienybę įtrauksime daugiau sveiko maisto, daugiau, rodos, teisingų pasirinkimų, ir suvoksime, kad pyragas tai nėra nuodėmė – tai dalis mūsų gyvenimo, dalis sugebėjimo išbėgti iš rutinos ir pasimėgauti akimirka, dalis džiaugsmo, tai taps sveikesniu pasirinkimu, nei savęs alinimas ar jautimasis kaltu po “nuodėmės”, kuri visai nėra nuodėmė. Po žodžiu “sveikas” turėtų tilpti ir daržovės, ir patys sveikiausi becukriai desertai, ir naminė pica, ir pats skaniausias šimtalapis, nes maiste, kaip ir gyvenime pilna įvairovės.
Todėl šių metų pirmojo recepto tikrai nepradėsiu nuo salotų, nes man patinka desertai – aš dievinu juos gaminti ir neatsisakau jų paragauti. 2019 metų pradžią aš vainikuosiu Karalių pyragu, prancūziškai žinomu Galette des rois, nes juk vis dėlto šiandien Trijų Karalių šventė, kurią galime vainikuoti šiuo burnoje tipstančiu prancūzišku desertu. Sluoksniuotos tešlos traškumas ir migdolinis kremas viduje – ir kas pasakys, kad vienas gabalėlis jo būtų blogiausias pasirinkimas?
Galette de rois
Tešla:
Šiam pyragui yra naudojama sluoksniuota tešla. Ją galite pasigaminti tiek patys
(jei norėsite, galėsiu pasidalinti receptu), tiek pirktinę. Bet kokius atveju
24 cm skersmens pyragui reikės:
- 500 gramų sluoksniuotos tešlos
- 2 kiaušinių tryniu su trupučiu cukraus ir pieno pyrago aptepimui
Frangiparine kremas:
Šis kremas susideda iš dviejų dalių. Pirmiausia reikia pasiruošti plikytą kremą, o vėliau migdolų kremą.
Plikytam kremui reikės:
- 200 gramų pieno
- 2 kiaušinių trynių
- 40 gramų cukraus
- 10 gramų miltų
- 10 gramų kukurūzų krakmolo
- 1 arbatinio šaukštelio (5 ml) vanilės ekstrakto (tiks ir cukraus, jeigu neturite)
Žingsniai:
- Užvirkite pieną – tik atsargiai, kad nepradėtų bėgti per viršų!
- Kol pienas kaista, kiaušinių trynius sumaišykite su cukrumi, miltais ir kukurūzų krakmolu.
- Užvirintą pieną po truputį pilkite ant kiaušinių trynių masės nuolat maišant (LABAI SVARBU tai daryti lėtai ir nuolat maišant, nes kitu atveju kiaušiniai gali „išvirti“).
- Supilti visą masę atgal į puodą ir virti ant mažos ugnies, nuolat maišant porą minučių. Kuomet pasirodys pirmieji burbuliukai – nuimti kremą nuo ugnies.
- Į kremą supilti vanilę ir išmaišyti.
- Kremą supilti į dėžutę, apdengti plastikine plėvele ir leisti atvėsti – geriausia šaldytuve.
Migdolų kremui reikės:
- 80 gramų kambario temperatūros sviesto
- 40 gramų rudojo cukraus
- 40 gramų baltojo cukraus
- 1 kiaušinio
- Žiupsnelio druskos
- 80 gramų migdolų miltų (tiesiog susimalkite migdolus)
- 1 valgomojo šaukšto (15 ml) romo
- ¼ arbatinio šaukštelio (1,25 ml) migdolų esencijos
- ½ arbatinio šaukštelio (2,5 ml) vanilės esencijos
- 1 citrinos tarkuotos žievelės
Žingsniai:
- Kambario temperatūros sviestą gerai išplakite su abiejų rūšių cukrumi.
- Įmuškite kiaušinį ir gerai išplakite.
- Įdėkite migdolų miltus kartu su žiupsneliu druskos ir gerai išmaišykite.
- Įpilkite romą, esencijas ir įtarkuokite citrinos žievelę – viską gerai išmaišykite.
- Ištraukite iš šaldytuvo plikytą kremą ir įmaišykite migdolų kremą. Įdėkite atgal į šaldytuvą, kol bus paruošta tešla.
Pyrago surinkimas:
- Iškočiokite sluoksniuotą tešlą iki maždaug 3 milimetrų storio.
- Išpjaukite du 24 cm skersmens diskus. Subadykite juos šakute.
- Kremą sudėkite į konditerinį švirkštą ir išspauskite jį ant vieno iš sluoksniuotos tešlos diskų, paliekant apie du centimetrus be kremo iš šonų – tam, jog būtų galima uždėti antrą diską.
- Aptepkite šonus su kiaušinio trynių plakiniu ir uždėkite antrą sluoksniuotos tešlos diską, gerai prispaudžiant šonus.
- Įpjaukite šonus su peiliu, tam kad išeitų gražūs šonai.
- Aptepkite pyragą su kiaušinio plakiniu ir įdėkite į šaldytuvą 1 valandai. Pyragą galite laikyti ir per naktį.
- Išimtą pyragą aptepkite kiaušinio plakiniu dar kartą ir išraižykite norimą ornamentą su peiliuku.
- Per vidurį padarykite skylutę, kad pro ją išeitų visi garai kepant.
- Pyragą kepti 15 minučių 200 laipsnių temperatūroje. Po to temperatūrą sumažinti iki 175 ir kepti dar 35-45 minutes, priklausomai nuo orkaitės.
- Tik iškeptą aptepti cukraus sirupu, kurį reikėtų išsivirti prieš tai – 25 gramus vandens kaitinant su 25 gramais cukraus. Iškeptą pyragą galima taipogi aptepti ir medumi arba abrikosu džemu. Tepti storai nereikėtų – tik tiek, kad blizgėtų.
Skanaus! 🙂
2 Comments
Kristina
Labas, gal gali pasidalinti sluoksniuotos tešlos receptu? Ačiū
admin
Sveiki,
Manau, sluoksniuotos tešlos receptui sukursiu video savo instagram’o paskyroje: wavykitchen. Kitu atveju – bus labai sudėtinga paaiškinti, kaip viską atlikti teisingai. 🙂